Патріарх Філарет звершив Божественну Літургію у трапезному храмі Софії Київської

Новини
Неділя, 04 березня 2018, 15:37

В другу неділю Великого Посту свята Православна Церква вшановує пам’ять свт. Григорія Палами, архієпископа Фессалонікійського, а також всіх преподобних Києво-Печерських.

Цього дня, 4 березня 2018 р., Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет очолив Божественну Літургію у трапезному храмі Софії Київської (Мала, Тепла Софії).

Святійшому владиці співслужили: намісник Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря архієпископ Вишгородський Агапіт, настоятель Малої Софії прот. Петро Ландвитович, намісник Свято-Феодосійського монастиря архімандрит Макарій (Папіш), секретар Переяславського єпархіального управління прот. Михаїл Лесюк, настоятель столичного храму свт. Миколая Притиски прот. Олег Маланяк, благочинний Деснянського району прот. Павло Основенко, благочинний Вишнівського благочиння прот. Михаїл Ткач, клірики трапезного храму св. ап. і єв. Іоана Богослова: прот. Віталій Клос і прот. Петро Бойко, настоятель парафії Преображення Господнього м. Києва прот. Зіновій Заборний, настоятель парафії святих жон-мироносиць м. Києва прот. Володимир Сміх, клірики трапезного храму Софії Київської свящ. Іван Сидор і свящ. Михаїл Альмес.

Під час богослужіння у Теплій Софії Патріарх Філарет звершив дві хіротонії: після Херувимської пісні Його Святість рукоположив у священичий сан студента 5 курсу КПБА диякона Андрія Маланяка, а після Євхаристійного канону висвятив у сан диякона студента 3 курсу КПБА Михайла Дрофяка.

Протягом богослужіння серед звичайних молитов, передбачених уставом, підносилися особливі прохання про визволення України від нашестя чужинців, про мир в нашій державі, про Божу допомогу воїнам, які обороняють рідний край.

Варто також зазначити, що під час Літургії у Малій Софії звучали твори українського композитора, священика Кирила Стеценка, які звучали у Святій Софії до закриття храму у кінці 20-х рр. минулого століття.

Наприкінці літургії, звертаючись до богомольців, Патріарх Філарет виголосив проповідь: 

"В ім'я Отця і Сина і Святого Духа! Дорогі браття і сестри, поздоровляю вас з храмовим святом на честь святого благовірного великого князя Ярослава Мудрого. Ми раді, що Господь сподобив відновити богослужіння на цьому святому місці, тому сьогодні ми повинні подякувати Богу за всі його благодіяння стосовно нашої Церкви і стосовно нашої України.

Сьогодні свята Церква згадує пам’ять святого Григорія Палами, архієпископа Фесалонікійського і в той же час звершує пам’ять преподобних отців Печерських. Чому Церква поєднала з пам’яттю святого Григорія Палами пам’ять подвижників Печерських? Тому що Григорій Палама вів боротьбу з єретиками Варлаамом і Акіндіном. Це було в 14-му столітті. Про що ж вчив Григорій і про що вчили Варлаам і Акіндін? Акіндін і Варлаам вчили, що для спасіння не потрібне внутрішнє духовне очищення, тобто внутрішня боротьба, так званий ісихазм, і що достатньо виконувати заповіді.

Григорій Палама, оскільки він був свого часу ченцем Афонського монастиря, вчив інакше. Він казав, що людина може досягти Царства Небесного виконуючи заповіді, а може тут отримати таку благодать, що стати сином Божим по благодаті на землі. Що це означає? Це означає, що оскільки людина стає сином Божим по благодаті, то вона звершує чудеса як Бог. Варлаам вчив, що це неможливо, а Григорій Палама казав, що можливо. Церква підтримала вчення Григорія Палами, архієпископа Фесалонікійського і засудила Варлаама і Акіндіна.

Згадаймо слова Господа Ісуса Христа, коли до нього прийшов юнак і запитав, що треба зробити, щоб успадкувати вічне життя. Христос сказав йому – виконуй заповіді! Юнак відповідає, що виконав заповіді, що ж треба ще, крім цього? Христос каже, що якщо хочеш бути довершеним, то піди продай майно, роздай убогим і йди за мною. Тобто живи так як я, а Христос жив так, що не мав де голови прихилити і виконував в усьому волю Отця Небесного. Христос запропонував йому відмовитися від усього багатства земного і бути таким як він. Юнак же цей, як всі ми знаємо з Євангелія, пішов скорботний, бо не міг розлучитися зі своїм багатством.

З цього треба робити висновок, що вічне життя можна успадкувати і живучи на землі та виконуючи заповіді. Але якщо хто хоче бути довершеним, то повинен відмовитися від усього земного і служити тільки Богові. Для цього потрібно перемогти усі гріховні думки, відмовитися від них, щоб розум був чистим, щоб не було там бурі гріховних думок, а це дається великим подвигом: постом, молитвою та постійним бдінням. Все це звершується в пустелях та монастирях і це справді можливо. І Церква приводить як приклад цього Києво-Печерських святих. Ось подивіться на них, вони теж люди, такі ж грішні як і ми, але побороли в собі гріховні почуття і гріховні думки й стали храмами Святого Духа.

Що значить бути храмом Святого Духа? Це значить очистити себе так, щоб благодать Святого Духа перебувала в твоїй душі як в храмі. А якщо благодать перебуває як в храмі, то виявом цієї благодаті є чудеса. В дні Великого посту ми і повинні, дорогі браття і сестри, дивитися на цих подвижників, надихатися ними і молитися, щоб Господь і нам допоміг боротися з гріховними думками і усякими гріхами та досягти Царства Небесного".

Завершилося богослужіння молебнем до святого благовірного князя Ярослава Мудрого в честь якого освячена Мала Софія.

На завершення всі присутні в храмі разом проспівали козацьке многоліття та духовний гімн «Боже Великий, Єдиний».

Виходячи з храму Патріарх Філарет благословляв богомольців.

Нагадаємо, що 21 лютого 2016 р. відбулося освячення престолу і храму Малої Софії – колишнього трапезного храму Софійського митрополичого монастиря. Престол був освячений на честь благовірного князя Ярослава Мудрого – будівничого Святої Софії, одного з найбільш видатних правителів Київської держави. Від того часу в Малій Софії щодня вранці та ввечері звершуються богослужіння. День пам’яті святого князя Ярослава Мудрого Православна Церква відзначає 5 березня.

ХРАМИ ОБИТЕЛІ