Бурса (Семінарія)

Музей
Вівторок, 03 травня 2016, 08:23

56491831

Будинок бурси розташований на північ від Софійського собору. Його зведено в 1763 – 1767 рр. архітекторами М. Юрасовим і П. Лаповим. Спочатку будинок споруджували як монастирські келії, і до 1786 р. в ньому жили ченці. Після закриття монастиря до 1917 р.

в колишніх келіях містилась Софійська духовна школа – бурса. В період 1825 – 1838 р. за Київського митрополита Євгенія Болховітінова будинок було зайнято під митрополичі покої.

Бурса являє собою великий двоповерховий прямокутний будинок, витягнутий зі сходу на захід на 107,75 м. Під ним є великий підвал, який через нахил території на схід переходить у високий цокольний поверх. Розвинутий цоколь і крутий дах "з заломом" роблять будинок вищим і величнішим.

Головний південний фасад, звернений до собору, має два ризаліти (частина будинку, що виступає за основну лінію фасаду від фундаменту до даху), які виділяють середню частину фасаду; в центрі його розташований головний вхід у будинок.

Зовнішні стіни бурси розчленовані вертикальними пілястрами і завершуються складним багатоуступчастим карнизом. Розташування пілястрів і згруповані між ними віконні прорізи надають фасадам своєрідного ритму. Звичайно пілястри і лопатки були не тільки декоративним, але й важливим конструктивним елементом: вони найчастіше застосовувалися в тих місцях, де була необхідність у забезпеченні міцності стін.

Особливий інтерес являє обрамлення вікон бурси і ліпний декор у верхній частині пілястрів. Тут відчувається сильний вплив російської архітектурної школи XVIII ст. У XIX ст. в зв'язку із зміною функціонального призначення приміщення бурси не раз перероблялось: з північного боку було зроблено велику прибудову, яка змінила внутрішнє планування, перед ризалітами на південному фасаді зведено тамбури, порушено початковий ліпний декор стін.

У 70-х роках нашого століття проведено реставрацію бурси, її фасади відновлено у формах XVIII ст. Будинок становить великий інтерес як зразок цивільного зодчества.

Нині тут міститься Архів-музей літератури і мистецтва.

 

У статті використано матеріали з вільної онлайн-енциклопедії "Вікіпедія"

ХРАМИ ОБИТЕЛІ