Причастя (Євхаристія)

body bg 1102x790

ТАЇНСТВО ПРИЧАСТЯ (ЄВХАРИСТІЯ)

Причастя, або Євхаристія, є таїнством, у якому хліб і вино, під час Божественної Літургії, силою та дією Святого Духа перетворюються (переосутнюються), на істинне тіло й істинну кров Господа Ісуса Христа на спомин страждань Його і смерті, і для причастя православних християн, на відпущення гріхів і на життя вічне.

Таїнство Святого Причастя встановив Сам Господь наш Ісус Христос під час останньої Тайної вечері, напередодні Своїх страждань і смерті. Він Сам звершив це Таїнство: ‘’Взявши хліб і подякувавши, розламав і подав учням, промовивши: «Прийміть, споживайте: це є тіло Моє, що за вас ламається; це чиніть на спомин про Мене. Також, узявши чашу і подякувавши, подав їм, кажучи: пийте з неї всі; це є кров Моя Нового Завіту, що за вас і за багатьох проливається на відпущення гріхів. Це чиніть на спомин про Мене» (Див.: Мф. 26, 26–28; Мк. 14, 22–24; Лк. 22, 19–24; 1 Кор. 11, 23–25).

Євхаристія у перекладі з грецької (ευχαριστία) означає "подяка. В цьому основоположному таїнстві Церква приносить подячну, похвальну, умилостивлену й молитовну жертву Богові за спасіння всіх людей –  живих і померлих. Богослужіння, на якому здійснюється Євхаристія, називається Літургією (грец. λειτουργία – «служіння», «спільна справа»). Причащаючись Христових Таїн ми уподібнюємося до святих апостолів, зібраних на Тайну вечерю, де Господь встановив таїнство Святого Причастя. Але ще до цього апостоли Христові чули слова свого Учителя про таїнства Тіла й Крові Його: «Істинно, істинно кажу вам: якщо не будете споживати Плоті Сина Людського і не питимете Його Крови, то не будете мати життя в собі. Хто їсть Мою Плоть і п’є Мою Кров, має життя вічне, і Я воскрешу його в останній день. Бо Плоть Моя є істинною їжею, і Кров Моя є істинним питтям. Хто їсть Мою Плоть і п’є Мою Кров, в Мені перебуває, і Я в ньому» (Ін. 6, 53–56).

Той, хто бажає причаститися, повинен достойно приготуватися до цього Святого Таїнства, адже причасник, під виглядом хліба й вина, споживає істинне Тіло і Кров Ісуса Христа. Приготування до Причастя триває кілька днів (щонайменше три дні) і належить, як до тілесного, так і до духовного життя людини.

 

ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО СВЯТОГО ПРИЧАСТЯ?

Тілесне приготування складається передусім зі стриманості тіла від фізичних насолод (статеве життя) і обмеження в їжі (піст). У дні посту вилучається з раціону їжа тваринного походження – м’ясо, молочні продукти і риба. Їжа вживається тільки в помірній кількості. Розум у ці дні не повинен розсіюватися на життєві дрібниці. Слід також уникати різноманітних розваг.

Духовне приготування до Причастя складається з молитви, відвідування богослужінь та роздумів про власні гріхи. У дні приготування необхідно старанно і вдумливо молитися вранці й увечері, читаючи ранкові й вечірні молитви (вони є у молитовнику). Напередодні Причастя треба бути на вечірній службі і прочитати вдома особливе молитовне правило (є у молитовнику), яке духовно готує до Причастя.

Після опівночі вже не можна вживати їжі, пити, курити, щоб прийняти Святі Дари Тіла і Крові Спасителя натщесерце.

Причасник повинен вчасно прийти зранку на богослужіння і покаятися у своїх гріхах у таїнстві Сповіді, яка відбувається під час Божественної Літургії.

Слід зауважити, що вищенаведена підготовка до святого Причастя стосується тільки дорослих причасників. Діти до 7 років можуть причащатися без сповіді і без будь-якої підготовки до неї. Але якщо дитина вже усвідомлює свої вчинки, тоді, за власним бажанням, вона може готуватися до Причастя полегшеним постом і читанням із батьками кількох молитов перед св. Причастям.

 

СКІЛЬКИ РАЗІВ НА РІК ПОТРІБНО ПРИЧАЩАТИСЯ?

«… Якщо не будете споживати Плоті Сина Людського і пити Його Крови, то не будете мати життя в собі» (Ін. 6, 53). Людині, яка знає Євангеліє, не треба пояснювати, яка велика Святиня Тіло і Кров Христа, чому без Причастя неможливо успадкувати життя вічне. Православний християнин знає і те, що до таїнства треба ставати після ретельної підготовки, яка має на меті очищення душі. Тому багато віруючих причащаються вкрай рідко, бо не можуть знайти в собі сил і часу для досконалої підготовки.

Церква дає право вирішувати питання про частоту Причастя священикам. Саме із духовним отцем і слід узгоджувати, як часто причащатися, як довго і як строго готуватися перед цим. У всякому разі, якщо людина сповідує Православ’я і хоче жити за Законом Божим, вона повинна щонайменше кілька разів на рік причащатися Тіла і Крові Христових – інакше можна відпасти від Церкви. Церква наставляє про те, що причащатися треба хоча б п’ять разів на рік: по одному разу під час багатоденних постів, а також у день свого тезоіменитства (іменин).

Звісно, причащатися не можна «для галочки», заради виконання певних кількісних норм. Таїнство Євхаристії має стати для православного християнина потребою душі, без здійснення якої неможливо прожити, це має бути свідоме рішення, щире бажання, життєва необхідність. Як наше тіло потребує енергії, яку ми отримуємо від їжі, там само і наша душа, наше невидиме єство, потребує їжу духовну, яку ми отримуємо молячись і причащаючись Святих Таїн у Євхаристії.

Джерело

 

Таїнство Сповіді і Причастя у храмі Малої Софії звершується щодня під час Літургії.

Початок Божественної Літургії у 8:00.

 

З 08:00 до 09:00 вхід до храму через Південну браму з боку вул. Володимирської.

 

На час Богослужіння вхід на територію заповідника "Софія Київська" і до храму Малої (Теплої) Софії - безкоштовний.

 

Довідки за телефоном - (097) 224-31-63

 

Більше контактної інформації знайдете у вкладці "Контакти"

ХРАМИ ОБИТЕЛІ